View Full Version : How much is?
So the topic about not affording kits as much and exchange rates got me thinking. I'm wondering how much certain things are where you live, whether it be America or overseas or wherever you are.
A loaf of whitewheat bread is 2.29 here (eastern NC). I guess bread is an international type thing, something we all might be able to compare? Maybe milk would be the better question? IDK. Just curious.
tuneskids
03-23-2009, 12:11 AM
I think I pay about $1.88 for a loaf of whole wheat bread. We buy it wholesale, as we go through about 5 loaves a week.
Milk, we pay about $4.50 for a 4 Litre jug (I think that is 1 Gallon US?)
Leila
03-23-2009, 12:17 AM
We buy our bread in bulk too, it's about $2 per loaf. Milk is just over $3 a gallon (which is just about 7 ounces less than 4L ;))
chastml
03-23-2009, 12:48 AM
We just went to the store this evening. We bought a loaf of bread for 2.18 and a gallon of milk for 2.50.
Sharon Kay
03-23-2009, 12:50 AM
Can everyone edit their posts to say where they live? Will be interesting to know what the prices are in each country and/or State. I haven't bought bread in a couple of weeks so I will have to go to the grocery store and look (I typically buy tortillas for 90% of our meals).
chastml
03-23-2009, 12:50 AM
Where do you live Mandy?
I'm in Northwest Arkansas.
arenee
03-23-2009, 01:00 AM
I live in New Mexico. Milk $2.00 a gallon, Whole Wheat bread $2.89 a loaf.
Gas 2.10 a gallon.
Mama-to-Elle
03-23-2009, 01:26 AM
I live in Oregon, I can get:
a gallon of milk for between $2.00-and 2.50
a loaf of white bread for about $1.89
and gas is around $1.99 a gallon
maryinaz
03-23-2009, 01:30 AM
I started buying the store brand bread and it's 88 cents for a smaller loaf, and about $1.50 for a sandwich loaf. I usually get 2 gallons of milk at a time at Sam's Club for about $3.69, but today at the grocery store I paid $1.99.
lizzyfizzy
03-23-2009, 01:49 AM
i'm in colorado. :)
gas: 1.89
white bread (name brand): 2.19
gallon milk: 2.29
jacinda
03-23-2009, 01:54 AM
Here in New Zealand our cheapest white bread is about NZ$1.50 (US$3), but the expensive ones are up around NZ$4.50 a loaf. (The exchange rate at the moment is somewhere between 51 and 54 US cents to our dollar)
I pay NZ$2.50 for 2 litres of milk. The dearer brands costs about NZ$4.00 per 2 litres, yet it tastes exactly the same.
scrapperjade
03-23-2009, 01:57 AM
I live in a really small town, and prices are sky high here... I get my groceries when I go to the nearest city, Saskatoon.
In town:
A loaf of whole wheat bread is $4 - $6 depending on brand
Gallon of homo milk (we buy for our 14 month old) is $6.50 (!!!!)
In Saskatoon:
3 loaves of Dempster's Whole Wheat bread for $6.00 (so $2.00/loaf)
A gallon of milk is $4.30 - $4.50
iJenny
03-23-2009, 01:59 AM
I'm in Colorado with Liz. Milk prices vary week to week around here. Two weeks ago I found milk (Colorado Proud brand, gotta love our cows lol) for $1.79/gallon.
This past week I paid $2.29/gallon. Yesterday I saw it for $2.89.
jessica31876
03-23-2009, 02:10 AM
If I go to the bread store I can get I think 3 loaves for like 4 dollars. Maybe a little more or less. Sometimes the bread is close to the expiration date but most times it is just like buying it at the grocery store.
Milk is between 2.79 and 4.00 a gallon. Oh and the namebrand milk is around 5.00 a gallon. When I say name brand I mean T.G. Lee. The bad part about that?? It is a local milk. The place is probably no more then 30 miles from my house and I pay less for a brand that is farther away
EveRecinella
03-23-2009, 03:15 AM
Copenhagen, Denmark -- Loaf of bread is anywhere from 3.50 up to 5.00 American dollars a loaf and milk is about 4.50 American dollars a litre. Everything is much more expensive here, but our salaries are also much higher, so it all is relative I guess! lol
emmasmommy
03-23-2009, 04:42 AM
I'm in IL and milk is just under $2 a gallon here. Gas just went up to $2.03 and I'm not sure about bread...I haven't bought any in so long!
FireWolf
03-23-2009, 05:43 AM
I'm in The Netherlands and milk is $6.63 USD per gallon (bought in 2 liter jugs) and we buy 3 loaves of whole wheat bread for $2.56 USD
mlewis
03-23-2009, 07:11 AM
I'm in TN and the cheapest store brand bread is $1.36 and I've been paying $3.09 for milk (although that's pretty recent - I'd been paying $4.00).
mummytothree
03-23-2009, 08:36 AM
ETA: I'm in western Pennsylvania (about 1.5 to 2 hours east of Pittsburgh)
I buy a Schweble's Sweet Harvest whole wheat bread for toast and "stuff" and I pay $1.92 for that. Then for sandwiches my Wal Mart has a sandwich wheat of their brand (it's real thin and hardly any crust....PERFECT) and I pay about $1.25 for a loaf of that!!
We only buy one certain brand of milk, it's from a local dairy and although it's not organic it is hormone free and we pay about $3.60 for whole milk and about $3.03 for skim milk.
nikkiARNGwife
03-23-2009, 08:38 AM
I've actually noticed prices have gone down a bit here in Mississippi since last summer when gas was so high. I buy store brand bread about 1.20 and store brand milk about 3 dollars. Gas is 1.79. Our wal-mart here has really cut prices on certain things.
Jennifer
03-23-2009, 08:41 AM
In NC:
Bread: about $2.25
Milk: about $3.00
lauren grier
03-23-2009, 08:41 AM
RI
gas: $1.56/gal (we have a program with our market-- I think the real price is 1.98)
bread: i have no freakin idea I don't buy bread hahaha
milk: I don't buy cow milk.. but it's $7+ for a gallons worth of soy milk.
~Julie~
03-23-2009, 08:56 AM
I'm in Eastern PA and milk here is about $2.73 for skim and just under 3 dollars for whole milk.
Bread is about $1.95-$3.00 depending on brand and wheat/white.
I'm glad prices went down because I really hated paying $4.00 for milk.
4noisyboys
03-23-2009, 09:02 AM
southern California
whole wheat bread at Trader Joes $1.99
Milk...approx $2.00 - $2.50 gallon
gas..I saw it for $2.07 yesterday
Shawna
03-23-2009, 10:03 AM
south-central Kansas
Last week's sale prices @ Dillon's (Kroger):
store brand bread $0.99 - usually pay around $1.69, the name brands and fancier breads are anywhere from $2-4/loaf
store brand milk 2% half gallon $1.25 - usually pay $2.50-$3 for a gallon, name brands are slightly higher
Gas is around $1.69/gal for unleaded, but I always have 10c fuel program discounts to use from Dillon's since I do most of my grocery shopping there.
lovely1m
03-23-2009, 10:15 AM
Wow, I live in ND and I pay like $3.50-$4 for a gallon of milk. I buy bread at the bread outlet stores for like $1.88. Gas right now is at $1.84.
BrattyMeg
03-23-2009, 10:28 AM
I'm a little north of Atlanta...
I bought Milk yesterday for $2.39/gallon @ Kroger
Gas was 1.77/gallon
Bread (I buy store brand) from 1.09-1.29 depending on the type. Sometimes I splurge and get really good sandwich bread for Dh and I and it can be like 3.00-4.00/loaf
Jennilyn
03-23-2009, 10:31 AM
Milk, we pay about $4.50 for a 4 Litre jug (I think that is 1 Gallon US?)
We pay $7.43 for a gallon jug here in Nova Scotia!
Bread depends on the type, but the kind we buy is $2.69 if not on sale.
Gas right now is around 89 cents per litre which is about $3.37/gallon.
pewtertm
03-23-2009, 10:33 AM
Oklahoma City:
loaf of whitewheat: 1.89
gallon of 1% milk: 2.89
gallon of gas: 1.77
Kat Stokes
03-23-2009, 10:56 AM
I'm in Northern California.
Milk is around $3.75 a gallon.
Bread is about $4.50 a loaf (I only buy Oroweat Double Fiber or their Whole Wheat).
Gas is about $1.99 a gallon.
Eggs are about $3.98 for an 18-pack of large eggs.
Way too expensive if you ask me!
alien21xx
03-23-2009, 11:05 AM
I'm in Singapore and I can buy a loaf of bread for $2. That's less than 1USD when converted. The exchange rate STINKS.
SamaraGugler
03-23-2009, 11:15 AM
Milk: 3.50
Bread: 4.29 (notice that bread is NO longer 1 pound loaves)
Gas: 2.13
(I live in Los Angeles County, just north of the City of Los Angeles)
AnnieBananie
03-23-2009, 11:29 AM
Well, I make my own bread from bulk ingredients so it's at or less than about $1/loaf... I think I saw the sandwich loaves at like 1.50 at Walfart.
Milk was on sale for $1.28/gallon (down from about $2.30ish) so I bought several and froze some.
Aaaand I just got gas this morning at $1.91
(oh and I'm in MN)
Jennilyn
03-23-2009, 11:47 AM
I'm in Northern California.
Milk is around $3.75 a gallon.
Bread is about $4.50 a loaf (I only buy Oroweat Double Fiber or their Whole Wheat).
Gas is about $1.99 a gallon.
Eggs are about $3.98 for an 18-pack of large eggs.
Way too expensive if you ask me!
With the exchange rate, my milk is $6 a gallon and gas is $2.72... Why is it more in Canada anyway? *hmmph*
Well, I make my own bread from bulk ingredients so it's at or less than about $1/loaf... I think I saw the sandwich loaves at like 1.50 at Walfart.
Milk was on sale for $1.28/gallon (down from about $2.30ish) so I bought several and froze some.
Aaaand I just got gas this morning at $1.91
(oh and I'm in MN)
Haahaha! I call it wal-fart too. Can you freeze milk for real, or did you mean bread? I had never heard of that. What do you do, just stick it in a separate freezer or something? Enlighten me from your secret location under Richard Simmons bed :p
jessica31876
03-23-2009, 12:46 PM
we used to freeze milk when I was a kid. Then my mom got this like 100 pound bag of powdered milk which is just plain NASTY!!!We would just stick the milk in the freezer though and when we needed it just pull it out and put it in the fridge
Paula
03-23-2009, 01:30 PM
I'm in Ely, Nevada (three hours from Vegas) and we pay $1.50 for SaraLee whole grain bread. We usually get it the day the bread man comes and marks it down. We stock up on it - usually buying five loaves at a time.
Gas here is $2.09 but they can get away with that here because we're so isolated.
Milk here is $2.59 and we go through a gallon a day! LOL
tuneskids
03-23-2009, 01:35 PM
We pay $7.43 for a gallon jug here in Nova Scotia!
Bread depends on the type, but the kind we buy is $2.69 if not on sale.
Gas right now is around 89 cents per litre which is about $3.37/gallon.
Ouch Jennifer, that is insane for milk!! $4.50 is scary enough, when we go through 2-3 a week.
And our gas is 91 cents per litre, so your fuel is cheaper. lol
kscwgirl
03-23-2009, 01:49 PM
I'm not sure about bread, because we get it at Sam's.. and it's like $3 something for 2 loaves.
Milk is $3ish a gallon.
Kansas City area. :)
Jennilyn
03-23-2009, 02:01 PM
Ouch Jennifer, that is insane for milk!! $4.50 is scary enough, when we go through 2-3 a week.
And our gas is 91 cents per litre, so your fuel is cheaper. lol
I'd rather pay the extra 2 cents per litre and get milk for $4.50 a gallon! LOL We go through milk more than we do gas.
WalkersMommy
03-23-2009, 02:01 PM
I shop at the commissary on Ft Lewis, Wa, so it is a little cheaper than regular stores, but bread is about $1.50 and a gallon of milk is $1.77
AnnieBananie
03-23-2009, 02:38 PM
Haahaha! I call it wal-fart too. Can you freeze milk for real, or did you mean bread? I had never heard of that. What do you do, just stick it in a separate freezer or something? Enlighten me from your secret location under Richard Simmons bed :p
Yep, milk (we use 1% or 2%). We have a great big chest-freezer for it. You've gotta dump a bit out (just into the container currently in use) so it doesn't explode in the freezer but that's about it.
When we're about to run out, we grab a gallon from the freezer, let it thaw for like 2 or 3 days in the fridge... then you have to shake the begeezus out of it cuz it separates when it thaws. It tastes the same and looks the same... the texture is slightly different but my kids don't ever know the difference if I don't tell them though. *shrug*
AnnieBananie
03-23-2009, 02:40 PM
Then my mom got this like 100 pound bag of powdered milk which is just plain NASTY!!!
OMGAH Powdered milk, except for baking/cooking/coffee purposes, should be against the law. Freaking GAG ME WITH A SPOON! :thumbdown:
jessica31876
03-23-2009, 02:58 PM
LOL I know!! That was ohhh about 20-22 years ago that my mom bought that stuff and supposedly it has improved since then but the memories of it as a kid makes me nauseous still!! It always had little lumps of powder in it and had an odd sweet flavor to it. Just not good at all
OMGAH Powdered milk, except for baking/cooking/coffee purposes, should be against the law. Freaking GAG ME WITH A SPOON! :thumbdown:
Stacey42
03-23-2009, 03:22 PM
Wonder bread...the whole grain version, is about $2.40 a loaf. Generic sandwich bread is $1.89 and the artisan bakery bread is $4. Milk, the 2% variety varies from $2.99 to $3.50 depending on where you get it it
Laura_A
03-23-2009, 03:32 PM
I'm in Germany, but shop at the Commissary, so prices aren't as high as they would be in German stores.
1/2 Gal Organic Milk: $4.39
Loaf of Wonder Bread: $1.79
Gas: $2.26 gal
SmallMoments
03-23-2009, 04:14 PM
I don't even know how much our bread is. I'm pretty sure it's less than $2. Maybe like $1.50ish for a loaf of whole wheat bread.
We get a half gallon of Horizon milk for $3.68.
Brooke W
03-23-2009, 04:25 PM
I couldn't begin to tell you as dh does the shopping,lol. But I think 2% milk's somewhere around $2.39 a gallon maybe here in NW Ohio. What bread is i've no clue, and about all I know is that gas is under 2 bucks a gallon (I think,lol).
Dottie
03-23-2009, 05:16 PM
Ok, it took me a little while to convert it all, so here is....
Sydney, Australia,
Bread $US2.11 per loaf
Milk $US7.25 per gallon
Fuel (Gas) $3.36 per gallon
joelsgirl
03-23-2009, 06:24 PM
I'm in Malaysia, and we pay $5 for a gallon of fresh milk. Freshly baked, wholemeal, melt in your mouth, too hot to seal the bag bread is abou $1.35. The cheap white bread is only 70 cents, but I try to avoid that at all costs.
gracelikerain
03-23-2009, 06:31 PM
Really interesting seeing how things vary even within a geographic region.
I'm in South Dakota and I buy the day-old bread for between $1.25 (white) and $1.75 (wheat). Milk is around $2.79 and I think gas is at $1.80.
rach3975
03-23-2009, 09:19 PM
Food is expensive here, IMO. I live outside Washington, DC.
gallon of 1% store-brand milk $3.49
name-brand whole wheat bread $3.99
specialty bakery breads are $4-$6
gas $1.90 or so
vBulletin® v3.8.7, Copyright ©2000-2025, vBulletin Solutions, Inc.