View Single Post
  #42  
Old 07-01-2009, 05:25 PM
glumirk's Avatar
glumirk glumirk is offline
Sweet Talker
 
profile gallery send pm
Join Date: Jul 2008
Location: New Hampshire
Posts: 1,084
Default

Quote:
Originally Posted by jessica31876 View Post
also we make stuff like spaghetti because it can last for two dinners and lunch and it costs like 4 dollars plus maybe 2 for ground beef. We buy garlic bread and salad and for basically three meals we spend maybe 10-12 dollars
Yeah...simple pasta meals with meat in them are super cheap and easy to make. Even just pasta with butter, Parmesan, with some garlic, salt, and pepper is super cheap and easy. Add a little chicken to spice it up and serve with salad. For like 1/2 lb of pasta (half of one of those $1 boxes) it's only like 1-2 tablespoons of butter, 1/2 cup of Parmesan (we buy the 10 lb bag from Costco and keep it in the freezer...it lasts us a LONG time even though we use it a lot), and 1 chicken breast cooked with olive oil and garlic. It's so simple and we love it. I always guess on the proportions, so don't quote me on them. Too much butter makes it too greasy though.
__________________
Reply With Quote