View Single Post
  #47  
Old 07-01-2009, 06:06 PM
mlewis's Avatar
mlewis mlewis is offline
Sugar Rush
 
profile gallery send pm
Join Date: Feb 2007
Posts: 728
Default

I've been spending $400/month for 2 adults/2 kids and that includes Walmart/Target purchases like laundry detergent, shampoo, etc. I only buy meat when it's on sale and then buy several packages at once. Fresh fruit and veggies are definitely expensive so I buy lots during spring/summer and not so many during the fall/winter. I shop the ads and use coupons and go to multiple grocery stores - something that was not possible before I was a SAHM. I also make up a 2-week menu plan and only shop twice a month. Like Darcy, we stretch the meat out and make 2 meals. I've also gotten really good at using left-overs - something we used to never do.
__________________
Melissa
My Blog
Reply With Quote