View Single Post
  #55  
Old 07-01-2009, 08:33 PM
jessica31876's Avatar
jessica31876 jessica31876 is offline
Sweetsaholic
 
profile gallery send pm
Join Date: Jun 2008
Location: Orlando, Florida
Posts: 10,658
Default

OMGosh yes outlet bread stores are AWESOME!!! We have one like 10 miles from here and can get name brand bread 3 loaves for like 2 dollars (1.79 I think) it is fresh too...not day old or almost expiring. They sell snakc cakes which I dont buy alot but do occasionally as treats and they are 3 boxes for 4 dollars. Normally that is how much youd pay for one box!! We dont go there a whole lot but if we are going past and havent bought our groceries that week we will go in to get some.

Ohhh also farmers markets are sooo much better for fresh fruits/vegies. I buy alot of watermelon. We all absolutely love it. I pay two dollars for one at the farmers market and 5 at the grocery store. We buy at least one a week.

Quote:
Originally Posted by lovely1m View Post
I buy all my groceries and Wal-Marty stuff together, but I spend about $150-$200 every other week for 2 adults and a toddler. Also check out a local meat market, the meat is often much fresher and a lot cheaper. Outlet bread stores are also much cheaper and I freeze some bread.
__________________

Dreaming of creating for Cindy Schneider, Studio Flergs & Kristin Cronin-Barrow
Reply With Quote